Urząd Gminy w Radzanowie informuje, że od 10 grudnia 2021 r. rozpoczynają się kontrole palenisk domowych pod kątem przestrzegania zakazu spalania odpadów i wymogów określonych w uchwale antysmogowej.
Obowiązek ten został nałożony na wszystkie gminy z terenu województwa mazowieckiego przez Sejmik Województwa Mazowieckiego, uchwałą Nr 115/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 08.09.2020 r. w sprawie programu ochrony powietrza, dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu.
Kontrole prowadzone są przez pracowników urzędu posiadających upoważnienia wydane przez Wójta Gminy Radzanowo.
Zakres kontroli obejmuje przede wszystkim:
- sprawdzenie przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej,
- weryfikację zakazu spalania odpadów,
- kontrole urządzenia grzewczego,
- kontrole stosowanego paliwa.
Prowadzenie kontroli jest obowiązkiem gmin wynikającym z zapisów Programu Ochrony Powietrza, a brak przeprowadzania kontroli może skutkować nałożeniem na gminy kary w wysokości do 500 tyś. zł.
Podstawę prawną do prowadzenia kontroli palenisk stanowi np. 379 ustawy Prawo Ochrony Środowiska, zgodnie z którym: Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
Kontrolujący uprawnieni są w szczególności do:
1) wstępu na teren nieruchomości w godzinach od 6.00 do 22.00;
2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych np. wykonywanie dokumentacji fotograficznej;
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli, w tym dokumentów wskazanych w uchwale antysmogowej (świadectwo jakości paliw, dowód zakupu paliw, dokumentacja techniczna urządzenia grzewczego).
Przypominamy, że od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna),
Ponadto uchwała wprowadza następujące regulacje:
- od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012, czyli tzw. „kopciuchów”,
- od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
- użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności,
- posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
(-) Krzysztof Czerwiński
Pełniący Funkcję Wójta Gminy Radzanowo